Prominent & Leading Wholesaler from Pune, we offer 55mm x 300m solitaire wax ribbon, 80mm x 300m thermal transfer wax ribbon, 1 inch core, used for chromo/paper labels, tags, 110mm x 300m thermal transfer wax ribbon, 1 inch core, used for chromo/paper labels, tags, 65mm x 300m thermal transfer wax ribbon, 1 inch core, used for chromo/paper labels, tags, 85mm x 300m thermal transfer wax ribbon, 1 inch core, used for chromo/paper labels, tags and 45mm x 300m thermal transfer wax ribbon, 1 inch core, used for chromo/paper labels, tags.





₹ 90 / RollGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Roll |
| Material | Wax |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Width | 55 mm |
| Core | 1 Inch |
| Length | 300 meter |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 178 / RollGet Latest Price
| Material | Wax Resin |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 80 mm |
| Core | 1 Inch |




₹ 227 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 110 mm |
| Core | 1 Inch |




₹ 133 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Width | 65 mm |
| Core | 1 Inch |





₹ 177 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 85 mm |
| Core | 1 Inch |




₹ 95 / RollGet Latest Price
| Material | Wax Resin |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 45 mm |
| Core | 1 Inch |




₹ 81 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 30mm |
| Core | 1 Inch |




₹ 160 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Size | 110mm x300 meter |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Usage/Application | Printing |
| Form | Roll |
| Core | 1 Inch |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 318 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Length | 450 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 110 mm |
| Core | 1 Inch |



₹ 120 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Usage/Application | Printing |
| Packaging Type | Roll |
| Width | 55 mm |
| Care | 1 Inch |



₹ 156 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 75 mm |
| Core | 1 Inch |



₹ 546 / PieceGet Latest Price
| Length | 300 m |
| Material | Resin |
| Brand | Solitaire Resin |
| Model Name/Number | R44 Gold |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Ink | Out |
| Core | 1 Inch |
Premium Resin Ribbon For Thermal Printers - Best Suitable For Non Tearable OR Glossy OR Polyester Labels - Works with TSC, ZEBRA, GODEX, TVS etc all barcode printers.
Bullet points:




₹ 924 / PieceGet Latest Price
| Material | Resin |
| Model Name/Number | Resin R44 Gold |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Ink | Out |
| Core | 1 Inch |
| Wind | Normal |
| Width | 110 mm |
Premium Resin Ribbon For Thermal Printers - Best Suitable For Non Tearable OR Glossy OR Polyester Labels - Works with TSC, ZEBRA, GODEX, TVS etc all barcode printers. 110mmX300m
Key fatures Points:




₹ 630 / PieceGet Latest Price
| Material | Resin |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Resin R4 Gold |
| Ink | Out |
| Core | 1 Inch |
| Width | 75 mm |
Premium Resin Ribbon For Thermal Printers - Best Suitable For Non Tearable OR Glossy OR Polyester Labels - Works with TSC, ZEBRA, GODEX, TVS etc all barcode printers.
Key fatures points:




₹ 714 / PieceGet Latest Price
| Material | Resin |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Resin R44 Gold |
| Ink | Out |
| Core | 1 Inch |
| Width | 85 mm |
| Length | 300 meter |
Premium Resin Ribbon For Thermal Printers - Best Suitable For Non Tearable OR Glossy OR Polyester Labels - Works with TSC, ZEBRA, GODEX, TVS etc all barcode printers.
Key features points:




₹ 216 / RollGet Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Color | Blue |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing |
| Material | Wax |
| Length | 300 m |
| Width | 105 mm |
| Core | 1 Inch |


Rohit Jain (Senior Sales Executive)
Solitaire Innovationns
Ground Floor, Shop No.1, Kolte House,Survey No.18/2, Sukhasagar Road, Kondhwa Budruk, Opp. Khandoba, Mandir, Pune - 411046, Maharashtra, India














