Providing you the best range of solitaire jewellery lite software, solitaire standard software, solitaire sale and purchase app software, jewellery tagging and barcoding software stock management software., solitaire pawnbroker, money lending, girvi software and jewellery billing software with effective & timely delivery.



₹ 27000 / PieceGet Latest Price
| Edition | Single User |
| Download Option | Free Demo/Trial Available |
| Operating System | For Windows |
| Supported Platforms | Windows |
| Languages Supported | English |
| Support | 24/7 (Live Rep) |
| Free Required RAM | < 1 GB |
| Programming Language | .NET |
| Country of Origin | Made in India |
Solitaire mobile app also available:




₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Deployment | Hybrid |
| Business Type | Retail Store |
| License Type | Perpetual |
| Platform | Android, iOS, Mac, Windows, Web |
| Download Option | Free Demo/Trial Available |
| User Limit | Unlimited Users |
| Operating System | For Windows |
| Type | Offline |
| Modules | Gold Loan |
| Languages Supported | English |





₹ 6000 / UnitGet Latest Price
| Business Type | Retail Store |
| Deployment | Online/Cloud based |
| License Type | Subscription |
| Platform | Android |
| Modules | Inventory, Barcode, Gold Loan, Billing, Accounting, GST |
| User Limit | Unlimited Users |
| Development Platforms | Android |
| Service Mode | Online |
| Download Option | Free Download & Demo/Trial Available |
| Operating System | Android |


₹ 6000 / PieceGet Latest Price
| Edition | Multi User |
| Business Usage | for Small & Medium Business |
| License Duration | 1 Year |
| Download Option | Free Demo/Trial Available |
| Operating System | All OS |
| Type | Online/Cloud-based |
| Key Features | Barcode Scanning |
| Supported Platforms | Windows, Mac |
| Min. System Requirements | 4 GB RAM |
| Programming Language | .Net |


₹ 16000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Download Option | Free Download & Demo/Trial Available |
| Operating System | For Windows |
| Database | SQL |
| Architecture | 32/64 Bits |
| Languages Supported | English |
| Number of User | Multi-user |
| Support | Business Hours |
| Training | Live Online |
| Free Required RAM | < 1 GB |
| Programming Language | .NET |






₹ 27000 / PieceGet Latest Price
| Download Option | Free Demo/Trial Available |
| Operating System | All Operating Systems |
| Type | Online/Cloud-based |
| Supported Platforms | Windows |
| Languages Supported | English |
| License Duration | Lifetime |
| Training | Live Online |
| Programming Language | .NET |
| Brand | Solitaire |
| Country of Origin | Made in India |
Solitaire Offers you all features required to manage a Jewellery Retail and Wholesale shop like Sales, Purchase, Billing, Barcoding, Stock management, Complete Metal wise accounting, Profit & Loss, Balance Sheet. It also provides you additional features like Quick Stock Tally, Stock Tally with box ( very much recommended for quick stock check), Salesman wise incentives and lot more.
To try out the software, just download their mobile app or got to their website and sign up, your trial will start right there. you can check complete software there. No card details required, no calls, start directly. They also have a very good Girvi/Gold Loan/ Money Lending Mobile App. You can signup and check its trial as well.
You can also take and print customer and ornaments photo on Bills. It also supports multilanguage print in languages like Hindi, Marathi, English,Gujrathi, Kannada, Telugu Etc. The software can also be used in many different languages.
You can also export all your accounting to tally so that it is easy for your CA to finalize your accounts if required.
Solitaire ERP also offers pen drive support to keep a safe backup of all your transactions.
It is a completely web based solution which can be operated in offline as well as online mode. The online mode software is priced as low as 8400 Rs.
You can easily manage multiple branches through its cloud based solution. The software also comes with a mobile app which can be configured as a additional terminal for all your salesman. Mobile app features includes sales, Purchase, Drawing Estimates, Bill Printing, Sales to a registered dealer, Barcode scanning etc. Their mobile also has all the features like sales purchase, receipt/payment, barcode printing, reporting and lot more. The app can be downloaded from Solitaire ERP - Jewellery Mobile App - Apps on Google Play Solitaire erp comes with extremely easy user interface which makes it very easy to understand and operate. Plus it has got so much powerful features which will never let you down. The company has got a very good development and support team who understands jewelry business very closely. This company deals only in Jewellery domain related softwares which keeps them laser focused.





₹ 16000 / UnitGet Latest Price
| Download Option | Free Download & Demo/Trial Available |
| Operating System | Android |
| Type | Online/Cloud-based |
| License Duration | 1 Year |
| Supported Platforms | Windows |
| Languages Supported | English |
| Support | 24/7 (Live Rep) |
| Free Required RAM | < 1 GB |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 16000 / PieceGet Latest Price
| Download Option | Free Demo/Trial Available |
| Operating System | All |
| Type | Offline |
| Database | SQL |
| Deployment | Both online and Offline Available |
| Architecture | 32/64 Bits |
| Language Support | English/Hindi |
| Others Modules/Features | Jewellery Sale Purchase module also available |
| Number of User | Multi-user |
| Support | Business Hours |
Details:




₹ 6000 / PieceGet Latest Price
| Type | Online/Cloud-based |
| Also Provides | Billing Software |
| License Duration | 1 Year |
| Languages Supported | English |
| Programming Language | .NET |
| Training | Live Online |
| Free Required RAM | < 1 GB |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 27000 / PieceGet Latest Price
| Deployment | Online / Cloud-based |
| Type | Online/Cloud-based |
| License Duration | 1 year |
| Supported Platforms | Windows |
| Languages Supported | English |
| Support | 24/7 (Live Rep) |
| Free Required RAM | < 1 GB |
| Programming Language | .NET |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 12500 / PieceGet Latest Price
| Device Compatibility | Mobile Only |
| Area of Usage | for Desiging Jewellery |
| Deployment | Online/Cloud based |
| Download Option | Free Demo/Trial Available |
| Operating System | All OS Supported |
| Type | Online/Cloud-based |
| Key Features | CAD Design |
| Supported Platforms | Windows |
| Languages Supported | English |

₹ 65000 / UnitGet Latest Price
| Download Option | Free Demo/Trial Available |
| Operating System | For Windows |
| Type | Offline |
| Languages Supported | English |
| Support | 24/7 (Live Rep) |
| Free Required RAM | < 1 GB |
| Programming Language | .NET |
Features:


Rohit Jain (Senior Sales Executive)
Solitaire Innovationns
Ground Floor, Shop No.1, Kolte House,Survey No.18/2, Sukhasagar Road, Kondhwa Budruk, Opp. Khandoba, Mandir, Pune - 411046, Maharashtra, India










