Pioneers in the industry, we offer 35mmx300mtr wash care ribbon for garment and textile labels, washing, ironing, 45mmx300mtr wash care ribbon for garment and textile labels, washing, ironing and 55mmx300mtr wash care resin ribbon for garment and textile labels, washing, ironing from India.




₹ 397 / PieceGet Latest Price
| Material | Resin |
| Length | 300 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 35 mm |



₹ 454 / PieceGet Latest Price
| Label Material | Taffeta |
| Material | Resin |
| Application | Labels |
| Label Type | Woven |
| Attachment Method | Sew On |
| Ribbon Width | 45 |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Printing |
| Label Width | 45 |
| Form | Roll |



₹ 708 / PieceGet Latest Price
| Material | Resin |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Length | 300 Meter |
| Width | 55 mm |
| Core | 1 Inch |


Rohit Jain (Senior Sales Executive)
Solitaire Innovationns
Ground Floor, Shop No.1, Kolte House,Survey No.18/2, Sukhasagar Road, Kondhwa Budruk, Opp. Khandoba, Mandir, Pune - 411046, Maharashtra, India

