Our range of products include 110mm x 75m thermal transfer wax ribbon, 0.5 core, used for chromo/paper labels, tags, 110mmx75m, 0.5 inch core premium resin ribbon for old models of barcode printers, 55mm x 300m premium resin ribbon, 1 inch core, used for barcode printers, 65mm x 300m premium resin ribbon, 1 inch core, used for barcode printers, glossy and matt, 110mm x 300mtr premium resin ribbon, 1 inch core, used for barcode printers and 85mm x 300m premium resin ribbon, 1 inch core, used for barcode printers.





₹ 81 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Length | 75 m |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Width | 110 mm |
| Core | 0.5 Inch |




₹ 450 / RollGet Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Packaging Type | Box |
| Width | 110 mm |
| Core | 0.5 Inch |




₹ 1100 / RollGet Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Packaging Type | Box |
| Width | 55 mm |
| Length | 300 Meter |
| Core | 1 Inch |



₹ 1250 / RollGet Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Packaging Type | Box |
| Width | 65 mm |
| Length | 300 meter |
| Core | 1 Inch |



₹ 1800 / RollGet Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Black |
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Width | 110 mm |
| Length | 300 Meter |
| Core | 1 Inch |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 1500 / RollGet Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Packaging Type | Box |
| Width | 85 mm |
| Length | 300 Meter |
| Core | 1 Inch |



₹ 575 / RollGet Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Packaging Type | Box |
| Width | 45 mm |
| Length | 300 Meter |
| Core | 1 Inch |



₹ 1350 / RollGet Latest Price
| Material | Resin |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Packaging Type | Box |
| Width | 75 mm |
| Length | 300 Meter |
| Core | 1 Inch |



₹ 143 / RollGet Latest Price
| Material | Wax Resin |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Length | 90 Meter |
| Width | 60 mm |
| Core | 1 Inch |

₹ 180 / RollGet Latest Price
| Material | Wax |
| Ribbon Size | 110mm x 300m |
| Color | White |
| Core Diameter | 1 inch (25.4mm) |
| Ink Winding | Ink Side Out |
| Printer Head Type | Flat Head |
Ribbons are essential for barcode label printers, ID card printers, and thermal transfer printing, ensuring high-quality and long-lasting prints. Available in wax, resin, and wax-resin combinations, they provide excellent durability for various printing needs, including shipping labels, product tags, and industrial labeling. Designed for compatibility with leading printer brands, these ribbons offer smudge-proof, fade-resistant, and high-definition printing for clear and reliable results. Ideal for retail, logistics, healthcare, and manufacturing, our premium-quality printer ribbons enhance print performance and longevity. Explore our wide range of ribbons today or contact us for bulk orders and customized solutions!



₹ 700 / RollGet Latest Price
| Material | Resin |
| Brand | Solitaire |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Length | 100 m |
| Width | 110 mm |


Rohit Jain (Senior Sales Executive)
Solitaire Innovationns
Ground Floor, Shop No.1, Kolte House,Survey No.18/2, Sukhasagar Road, Kondhwa Budruk, Opp. Khandoba, Mandir, Pune - 411046, Maharashtra, India









