Prominent & Leading Wholesaler from Pune, we offer newland nls-hr10 ccd handheld barcode scanner, newland nls-hr3280-bt wireless 2d barcode scanner, bluetooth connectivity, newland nls-hr20 2d & 1d handheld barcode scanner, pure bluetooth, can directly connect with mobile, newland fr8080 (2d) table top scanner, use for supermarket, medical store, qr code stickers and iball wbs-650mv 2.4ghz wireless high-speed 1d barcode scanner reader, rs.3700 with gst.




₹ 1500 / PieceGet Latest Price
| Connectivity Type | Wired (Corded) |
| Scanner Mount | Handheld |
| Scanning Technology | Linear Laser |
| Model Name/Number | NLS HR 10 |
| Brand | Newland |
| Packaging Type | Box |
| Reading Range | 300 scans per second |
| Operating Temperature | -20 to 60 Deg C (-4 to 140 Deg F) |
| Storage Temperature | -40 to 80 Deg C (-40 to 176 Deg C) |
| Humidity | 5%~95% (non-condensing) |




₹ 11800 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Connectivity Type | Bluetooth Wireless |
| Scanner Mount | Handheld |
| Scanning Technology | 2D Area Imager |
| Model Name/Number | NLS-HR3280-BT |
| Scan Speed/Motion Tolerance | CMOS 1280 x 800 |
| Brand | Newland |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 3 Years |



₹ 7670 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Connectivity Type | Bluetooth (Wireless) |
| Type | Handheld Scanner |
| Scanner Mount | Handheld |
| Scanning Technology | LED CCD Imager |
| Model Name/Number | NLS-HR20 |
| Brand | Newland |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Battery Powered |
| Packaging Type | Box |



₹ 15340 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Connectivity Type | Wired (Corded) |
| Scanner Mount | Bioptic |
| Scanning Technology | 2D Area Imager |
| Model Name/Number | FR8080 (2D) |
| Brand | Newland |
| Operating Temperature | -20 to 50 Deg C |
| Storage Temperature | -40 to 70 Deg C |
| Humidity | 5 to 95 % (Non-condensing) |
|
Image Sensor |
1280x1080 CMOS |
|
Illumination |
Red LED (614nm-624nm) |
|
Depth of Field EAN 13 (13mil) |
0mm-180mm |
|
Minimal Print Contrast |
>15% |
|
Scan Angle Roll |
360° |
|
Scan Angle Pitch |
±55° |
|
Scan Angle Skew |
±50° |
|
Field of View Horizontal |
42.4° |
|
Field of View Vertical |
36° |
|
Scan Modes |
Advanced sense mode |
|
Motion Tolerance |
3.5m/s |
Data Capture:
|
1D |
All major 1D symbologies, including EAN-13, EAN-8, UPC-A, UPC-E, Code 128, Code 39, Codabar, UCC/EAN 128, RSS, Interleaved 25, ITF 14, ITF 6, Standard 25, Matrix 25, COOP 25, Industrial 25, Plessey, MSI Plessey, Code 11, Code 93, Code 49, Code 16K. |
|
2D |
All major 2D symbologies, including PDF417, QR Code, Data Matrix, Chinese Sensible Code, Micro PDF417, GM Code, Micro QR, Code One. |
Large Scan Window:
Superior Scanning Performance:
Double reading prevention:
Setting the tone:
EAS deactivation:




Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Size | 2x1 Inch |
| Material | Paper |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Breadth | 50 |
| Shape | Rectangular |
| Is It Waterproof | Non Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 3325 / PieceGet Latest Price
| Connectivity Type | Bluetooth (Wireless) |
| Scanner Mount | Handheld |
| Scanning Technology | Linear Laser |
| Model Name/Number | iBall WBS-650MV 2.4GHZ Wireless |
| Storage Temperature | -26 DegreeC-60 DegreeC |
| Scan Speed/Motion Tolerance | 300 scans/sec |
| Shock Resistance | 3 m drop |
| Light Source | 650nm |
| Brand | I Ball |
| Working Current | 85 mA |

₹ 2000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Connectivity Type | Wired (Corded) |
| Scanner Mount | Handheld |
| Scanning Technology | Linear Laser |
| Model Name/Number | LS-3000R |
| Brand | Rugtek |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | ABS Plastic |
| Operating Temperature | 0 to 50 Deg C |
| Storage Temperature | -20 to 60 Deg C |
| Dimension | 173 x 67 x 94 mm |


Rohit Jain (Senior Sales Executive)
Solitaire Innovationns
Ground Floor, Shop No.1, Kolte House,Survey No.18/2, Sukhasagar Road, Kondhwa Budruk, Opp. Khandoba, Mandir, Pune - 411046, Maharashtra, India





