Our range of products include 100 x 15 mm (65mm printable) jewellery and optical barcode labels, tags with flap, 100mm x 15mm (55mm printable) non tearable jewellery tag labels, 55mm printable, 1 pack of 3000 pcs, 100 x 20mm (70mm printable) jewellery, optical barcode labels, tags, full gumming, 100 x 13mm (55mm printable) matt jewellery, optical barcode labels, full gumming, 3000 pieces, 100 x 15mm(70mm printable) non tearable, jewellery, optical barcode labels, partial gumming and 88 x 15mm jewellery, optical barcode labels, 44mm printable, partial gumming.








₹ 1000 / RollGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Brand | Solitaire |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| GSM | 70 |
| Surface Finish | Glossy |
| Adhesive | Self Adhesive |
| Shape | Cricket Bat Shape |
| Is It Reusable | Non Reusable |








₹ 800 / PieceGet Latest Price
| Label Material | PVC |
| Printing Type | Plain |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Size | 100x15mm |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Label Shape | cricket bat shape |
| Label Size | 100X15 |
| Label Finish | Glossy |
| Usage/Application | Jewellery |






₹ 1300 / RollGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Jewellery |
| Shape | Rectangular |
| Label Size | 100 x 20 mm |
| Packaging Size | 1 Roll Of 3000 Pcs |




₹ 1180 / RollGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Jewellery |
| Shape | Rectangular |
| Label Size | 100 x 13 mm |
| Packaging Size | 1 Roll Of 3000 Labels |




₹ 1600 / RollGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Jewellery |
| Shape | Rectangular |
| Label Size | 100 x 15 mm (70mm Printable) |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |








₹ 1700 / RollGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Jewellery |
| Shape | Rectangular |
| Label Size | 88 x 15 mm |
| Packaging Size | 2500 Pcs in 1 Roll |





₹ 1200 / RollGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Usage/Application | Jewellery |
| Surface Finish | Glossy |
| Shape | Rectangular |
| Label Size | 81 x 12 mm (55 mm Printable) |
| Packaging Size | 2500 Labels in 1 Roll |





₹ 2950 / RollGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Jewellery |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Size | 1 Roll Of 2500 Labels |
| Label Size | 100 x 20 mm |





₹ 1000 / RollGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Jewellery |
| Shape | Rectangular |
| Label Size | 88 x 15 mm |
| Packaging Size | 3000 Pcs in 1 Roll |









₹ 1700 / RollGet Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 70 gsm |
| Usage/Application | Jewellery |
| Surface Finish | Glossy |
| Shape | Rectangular |
| Label Size | 100 x 15 mm |
| Packaging Size | 1 Roll Of 2500 Pcs. |
| Label Material | Non Tearable |



₹ 1600 / RollGet Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Usage/Application | Jewellery |
| Material | Non Tearable |
| Label Size | 100 x 13 mm (55mm Printable) |
| Packaging Size | 1 Roll Of 2500 Labels |
| Finish | Glossy |
| Shape | Rectangular |




₹ 900 / PieceGet Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Usage/Application | Jewellery |
| Material | Polyester |
| Label Size | 75 x 12 mm (50mm Printable) |
| Packaging Size | 3000 Labels in 1 Roll |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Plain |




₹ 800 / RollGet Latest Price
| Material | Paper |
| Usage/Application | Jewellery Tag |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 81 x 12 mm |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finishing | Glossy |








₹ 1250 / RollGet Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| GSM | 70 gsm |
| Usage/Application | Jewellery |
| Surface Finish | Glossy |
| Shape | Rectangular |
| Label Size | 81 x 12 mm |
| Packaging Size | 1 Roll Of 2500 Pcs |
| Label Material | Non Tearable |


₹ 0.26 / PieceGet Latest Price
| Tag Material | PVC |
| Print Type | Thermal Transfer |
| Usage/Application | Jewellery |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 100 x 15 mm |
| Color | White |
| Brand | Solitaire |
| Weight | 500 gms |
| Shape | Cricket Bat Shape |
| Quantity Per Pack | 3000 Pcs |


₹ 1 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Material | Polyester |
| Usage/Application | To Give your Jewellery a Premium look |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 81 x 12 mm |
| Color | Multicolor |
| Weight | 0.080 gm |
| Shape | Rectangular |
| Adhesive Type | Strong Adhesive |

₹ 0.04 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Chromo Paper |
| Color | Transparent, Red, Yellow, Silver, Green, Blue, White |
| Features | Chemical-Resistant, Deep Freeze, Scratch-Proof, Waterproof, High Temperature, Pre-Printed |
| Label Size (W x H) | 50x25 mm, 75x50 mm, 100x50 mm, 50x50 mm, 100x150 mm (4x6 in), 150x100 mm, 100x75 mm, 40x25 mm, 38x38 mm, 38x25 mm |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Label Format | Roll Form |
| Adhesive | Hot Melt, Permanent |
| Labels Across | 2 Up, 1 Up |
| Labels Per Roll | 2000, 4000 |
| Core Diameter | 3 inch (76.2 mm), 1 inch (25.4 mm), 1.5 inch (38 mm) |

₹ 600 / RollGet Latest Price
| Tag Material | PVC |
| Tag Type | Sticker Tag |
| Print Type | Pre Printed |
| Usage/Application | Tag |
| Packaging Type | Packet |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Tag Size | 15×50 mm |
| Color | Silver |
| Product Type | Jewellery Tag |
| Shape | Square |




₹ 200 / RollGet Latest Price
| Material | Paper |
| Usage/Application | Jewellery |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Size | 25 x 15 mm |
| Brand | Solitaire |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Size | 1 Roll Of 3000 Labels |




₹ 302 / PieceGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Size | 50 x 50 mm |
| Usage/Application | Jewellery |
| Shape | Square |
| Packaging Size | 1 Roll of 1000 Labels |
| Finish | Glossy |




₹ 0.6 / PieceGet Latest Price
| Size | 100 x 100 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Color | White |
| Label Material | Non Tearable |
| Finish | Glossy |
| Packaging Size | 1 Roll of 500 Labels |
| Shape | Rectangular |





₹ 0.2 / PieceGet Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Size | 81 x 12 mm |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Garments |
| GSM | 70 gsm |



₹ 0.12 / PieceGet Latest Price
| Usage/Application | Silver items, Jewellery Sticker, Barcode Sticker, Labels, Shipping Sticker |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Size | 50 x 25 mm |
| Brand | Solitaire |
| Material Of The Label | Polyster, Non Tearable |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Glossy |
| Shape | Rectangular |


₹ 0.18 / PieceGet Latest Price
| Size | 50 x 38 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Color | White |
| Label Material | Non Tearable |
| Finish | Glossy |
| Packaging Size | 1 Roll of 1500 Labels |
| Shape | Rectangular |


₹ 0.2 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Size | 70 x 15 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Glossy |
| Label Material | Non Tearable |
| Packaging Size | 1 Roll of 3000 Labels |
| Shape | Rectangular |


Rohit Jain (Senior Sales Executive)
Solitaire Innovationns
Ground Floor, Shop No.1, Kolte House,Survey No.18/2, Sukhasagar Road, Kondhwa Budruk, Opp. Khandoba, Mandir, Pune - 411046, Maharashtra, India























